Jak vybírat osvětlení? 5 bodů, na které se soustředit

Zpět

1. Barva světla.
Osvětlení musí odpovídat svému účelu. Pro perfektní efekt je dobré použít speciálních svítidel s doporučenou barvou pro pečivo, maso, ryby, ovoce zeleninu. V takovém případě odlišíme potraviny opticky od „fádního“ plošného osvětlení a tím je necháme vyniknout. Zdůrazníme přirozené barvy čerstvých produktů, a díky tomu více přitáhnou pozornost klienta.

2. Intenzita osvětlení.
Perfektního efektu docílíme nejen barvou světla, ale i správně volenou intenzitou. Opět se snažíme zvýraznit produkty a odlišit je od plošně nasvíceného okolí. I samotné zintenzivnění osvětlení na daný produkt přitáhne pozornost klienta. Ve spojení s předchozím bodem je pak efekt znásoben. Pozor ale na přesvícení. To může působit kontraproduktivně.

3. Účinnost osvětlení.
Pokud se řídíme předchozími body, dosáhneme zvýšení prodeje. Je třeba ale volit svítidla s rozumem i dle jejich energetických nároků, abychom navýšený zisk nakonec neodevzdali svému distributorovi elektrické energie. Na trhu je mnoho druhů LED svítidel. Mnohé z nich jsou osazeny LED čipy starších generací, které zrovna nevynikají vysokou účinností a ve spojení se špatnou konstrukcí svítidla, zejména špatným odvodem tepla dochází k dalšímu snížení světelného toku. Taková svítidla pak spíše topí, než svítí. Kvalitní svítidla obsahují pokročilé LED čipy a jsou konstrukčně řešena k maximálnímu odvodu tepla. Tím nedochází k omezení svítivosti čipu a maximum spotřebované elektrické energie je přeměněno na světlo a v neposlední řadě se prodlužuje životnost.

4. Možnosti svítidla.
I když jsme nalezli svítidlo, které nám vyhovuje z hlediska předchozích bodů, nemusíme mít vyhráno. Mnohdy potřebujeme nasvítit určitou plochu, ale zjistíme, že dané svítidlo umožňuje instalaci jen dvou, tří typů reflektoru a pro daný účel tedy musíme hledat jiné svítidlo. Proto je dobré se zaměřit i na modulárnost svítidla, škálu reflektorů a dalšího příslušenství. Takováto svítidla nám opět sníží náklady na provoz osvětlení, protože svítí přesně tam kam mají, podtrhnou výsledný efekt přesným nasvícením pouze chtěného zboží a zároveň unifikují vzhled prodejny, kde není třeba využít mnoha různých typů svítidel.

  – druhy reflektorů

  – teplota světla

5. Servis.
Posledním, ale velice důležitým bodem je opravitelnost daného svítidla. Mnohá svítidla obsahují atypické čipy a elektroniku od neznámých výrobců. V tomto případě je možnost opravy svítidla pouze v rukou výrobce a po skončení záruční doby je mnohdy nerentabilní jejich oprava. V některých případech je elektronika natolik nedostupná, že se jejich oprava v záruční době řeší výměnou. Svítidlo, které má životnost 30.000, nebo mnohdy dokonce 50.000h, by mělo být i po skončení záruční doby opravitelné za použití dostupných náhradních dílů a za přijatelné ceny.

pohled na řeznický úsek - původní stav - prodejna ZKD Sušice řeznické vitríny osvětlené světlami IMOON, prodejna ZKD Sušice
– prodejna potravin ZKD Sušice v Železné Rudě – před a po rekonstrukci osvětlení

Plánujete nové osvětlení interiéru prodejny nebo světla na zvýraznění prodávaných produktů?
Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme s výběrem, vypracujeme návrh osvětlení a projekt, světla dodáme i namontujeme.

Podívejte se také na přehled námi realizovaných zakázek na interiéry prodejen a jejich osvětlení.

 

Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies